Zakładanie spółki. Jak?

Zakadanie Podbicie Zaplecz Statlink 207.jpg

Zakładając firmę nie jesteśmy tylko zdani na siebie. Często do pomocy przychodzi druga osoba, która chętnie weźmie się do pracy, dołoży się do kapitału początkowego.

Jak założyć spółkę? Zanim podejmiesz decyzję warto przeanalizować niektóre aspekty prawne, które ułatwią nam podjąć odpowiednią decyzję. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów spółek. Najpopularniejsze z nich to oczywiście spółka z o.o. oraz spółka jawna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.)

Statystyki mówią, że Polacy nie są zbyt ufni, najczęściej decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą, jednak zaraz za tym rozwiązaniem pojawia się spółka z o.o.
Czym właściwie jest ta spółka? Spółka, która można założyć w ramach prowadzenia innej działalności gospodarczej, charakteryzuje się nazwą, która mówi nam o ograniczonej działalności prawnej za zobowiązania w stosunku do innych podmiotów. Na wstęp warto wspomnieć, by stworzyć spółkę z o.o. potrzebny jest udział w wysokości 5000zł.

Rejestracja spółki nie jest skomplikowana, wymaganych jest kilka dokumentów, wśród nich oczywiście odnajdziemy umowę spółki w momencie gdy otwieramy działalność ze wspólnikiem, lub akt założycielski spółki z o.o. gdy firmę będziemy prowadzić samodzielnie. Umowa powinna zawierać szereg ważnych informacji, wśród nich odnajdziemy nazwę i adres fizyczny spółki, kapitał zakładowy, informację o wspólnikach, a także jeśli czas jest określony, na jak długo spółka została zawarta. W czasie podpisania umowy spółka otrzymuje status spółka z ograniczoną odpowiedzialną w organizacji, po dokonaniu powyższych czynności właściciel firmy ma 6 miesięcy na dokonanie wpisu do Krajowego


Więcej o spółkach i biznesie: http://www.panelobywatelski.pl/


Rejestru Sądowego (KRS).
Przedsiębiorca aby mógł zarejestrować spółkę musi wypełnić druki KRS-W3 jest to druk główny, KRS-WE, druk zawierający informację o wspólnikach, jeśli tacy istnieją, KRS-WM uwzględnia zakres działalności spółki a także KRS-WK odnosi się do osób uprawnionych w reprezentacji spółki. Wszystko powinno być dopełnione umową spółki, oświadczeniem o ilości wkładu kapitału zakładowego, liście wspólników oraz wzór podpisu każdego członka zarządu spółki.

Co jeszcze?
Wszystko będzie w najlepszym porządku, gdy przedsiębiorca otworzy rachunek bankowy, a także powierzy księgowości odpowiedniej osobie lub firmie. Dodatkowo należy przeprowadzić rejestrację spółki jako podatnik VAT. Wiele czynności, lecz satysfakcja gwarantowana.